České zemědělství ukrývá obrovský potenciál, jak snížit emise

České zemědělství a lesnictví má zatím nevyužitý potenciál snížit množství emisí, které Česko vyprodukuje, nejméně o deset procent, možná ale až 15 procent. V současné době je nyní čistým producentem emisí, tedy oxidu uhličitého, oxidu dusného a dalších skleníkových plynů. A po rozsáhlém kácení kvůli kůrovcové kalamitě je jejich producentem i lesnictví. Článek zde.

Z Česka může být vinařská velmoc

Plzeňsko, Středočeská pahorkatina i Třeboňsko. Pěstování vína je tam dnes nemyslitelné, ale oteplování může tyto a další regiony proměnit v příštích letech na vinařské ráje. Článek zde.

Pavel Zahradníček hostem Studia 6 ČT24

Evropa je nejrychleji se oteplující kontinent. V roce 2022 byla průměrně o 2,3⁰ C teplejší, než v předindustriálním období (1850 – 1900) a od roku 1980 se otepluje 2x rychleji než celosvětový průměr. K zhlédnutí zde.

Marian Pavelka pro Studio 6 ČT24

Na Experimentálním ekologickém pracovišti na Bílém Kříži vědci z CzechGlobe zkoumají dopady klimatické změny na lesy. Proč o výzkumné stanici hovoří jako o jednotce intenzivní péče? K zhlédnutí zde.

Green Deal nejsou jen motory, jde o dohodu. Česko se otepluje dvakrát rychleji, než je světový průměr, říká klimatolog

Česko i celá střední Evropa se oteplují dvakrát rychleji, než je průměrný nárůst teplot ve zbytku světa. Naše země sama o sobě podle profesora a klimatologa Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR na tomto klimatickém trendu nic nezmění, může se ale pokusit dopady zmírnit například lepší péčí o krajinu či snižováním emisí. V rozhovoru pro Novinky současně řekl, …

Green Deal nejsou jen motory, jde o dohodu. Česko se otepluje dvakrát rychleji, než je světový průměr, říká klimatolog Read More »

Přejít nahoru
Scroll to Top